Czy to pierdzi?

Gazy na pierwszym planie

Tytuł recenzowanej książki mnie rozbawił. Nie chodzi wcale o to, że tak bawią mnie żarty o pierdzeniu i jestem koneserem najbardziej prymitywnych amerykańskich komedii. Rozbawiło mnie, jakie poruszenie wywołał ten tytuł. A w zasadzie nie poruszenie, a zgorszenie. W co najmniej kilku miejscach czytałem oburzone komentarze – jak można wydawać książkę z takim tytułem?!; to nieeleganckie/niesmaczne; co sobie pomyślą dzieci?! Fakt, tytuł nie należy do najsubtelniejszych (swoją drogą jest dosłownym tłumaczeniem oryginału), ale czy jesteśmy aż takimi hipokrytami, że zaklinamy rzeczywistość i udajemy, że pewne zjawiska nie istnieją?

Pierdzenie jest częścią życia zarówno ludzi, jak i (jak się okazuje) wielu innych gatunków zwierząt. To coś zupełnie naturalnego i choć z oczywistych względów jest to nieco wstydliwe, to próba wyeliminowania tego może być po prostu niebezpieczna dla zdrowia – i dla pierdzącego, i dla jego otoczenia. Z książki dowiecie się m.in. dlaczego w 2004 roku martwy wieloryb eksplodował podczas przewożenia go ulicami Tainanu na Tajwanie.

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź pytanie zawarte w tytule książki najbardziej interesuje dzieci, które jeszcze nie wiedzą, że jakiś temat jest wstydliwy, i zwyczajnie codziennie dążą do lepszego zrozumienia, jak działa otaczający je świat. Jednak geneza tej książki jest zupełnie inna – to dorośli bardzo często zadają badaczom zwierząt tytułowe pytanie. Autorzy powołali do życia hashtag #DoesItFart i dzięki pomocy kilkudziesięciu naukowców zebrali informacje, które pomogły im w napisaniu recenzowanej książki.

Na poszczególnych stronach poczytacie zarówno o ssakach (ludzie, koty, miodożery), jak i gadach (węże, legwany) czy owadach (motyle, karaluchy). Znalazło się też miejsce dla zwierząt, które już zdążyły się wymeldować z Ziemi, takich jak dinozaury. Autorzy przede wszystkim odpowiadają na postawione w tytule pytanie i tłumaczą, dlaczego dane stworzenie wydala (bądź nie) gazy. Nie brakuje też tak lubianych ciekawostek, które pozwolą Wam zabłysnąć w towarzystwie, na przykład dlaczego zebry mają czarno-białe pasy albo dlaczego w terminologii piwowarskiej występuje pierdnięcie nosorożca.

Wydaje się, że tytułowe pytanie jest błahe i pewnie wiele osób zastanawia się, po co komu książka na taki temat. Cóż, trudno o bardziej życiowe zagadnienie, a od czasu do czasu jednak trzeba stąpać po ziemi. Poza tym jak sobie uświadomicie, że ilość metanu wydalanego przez hodowane na całym świecie krowy może wpływać na zmiany klimatu, zrozumiecie, że książka Nicka Caruso i Dani Rabaiotti ma naprawdę dużą wartość, a wstydzić powinni się tylko ci, których zgorszył jej tytuł.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Insignis.

Dodaj komentarz